Przejdź do głównej zawartości

Od kamyka do grosika czyli innowacja z matematyki na zajęcia z... plastyki

W tym roku klasa 2 gimnazjum zaangażowana jest w realizację innowacji pedagogicznej "Od kamyka do grosika," której autorką jest nauczycielka matematyki Alicja Niedźwiecka-Zimała, zgodnie jednak z ideałem konektywnego uczenia, działania uczniów nie koncentrują się tylko na obszarze matematyki. W ramach realizacji koncepcji innowacji klasa, na moich zajęciach artystycznych będzie pracować projektowo nad poszczególnymi zadaniami, które będą łączyły się z założeniami innowacji. 
Cel główny - wizualizacja tematu czyli wszystko o pieniądzach: a w tym historia, ekonomia, design, marketing, oszczędzanie, ale też zrównoważony rozwój i ekonomia wzajemności, a może też design thinking?
Uczniowie będą wypowiadali się za pomocą zarówno tradycyjnych środów wyrazu plastycznego jak i bardziej medialnych, poznają też nowe aplikacje, metody wizualizacji danych oraz podstawy projektowania i wzornictwa.
:-Na pierwszych zajęciach czekało ich proste zadanie czyli wykonanie plakatu promocyjnego.
-Idealnym miejscem pracy dla grupy medialnej okazało się nasze szkolne Centrum Medialne, grupa plastyczna działała za to w pracowni plastycznej.
W planach pracy na ten rok jest między innymi tworzenie poradników w stylu DIY, filmy animowane, prezentacji audiowizualne oraz autorska strona internetowa. Swoje działania uczniowie będą dokumentować sami. Na początek na padlecie, a później już na autorskiej stronie projektu.
https://padlet.com/dtwardoch02/eyxrrbu3vje6








Komentarze

  1. Sektor badawczo-naukowy, by nieustannie się rozwijać potrzebuje finansowania http://www.poir.opi.org.pl/, dlatego staramy się je zapewnić wszystkim organizacjom, które mają najciekawsze pomysły.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Visible Thinking Routine. Kilka pomysłów na zajęcia o historii i regionie z edukacją zdalną w tle.

Rutyny myślowe według harvardskiego Projektu ZERO ciągle dostarczają mi mnóstwo inspiracji do działania i tworzenia kreatywnych zadań dla uczniów. Cel podstawowy dla mnie to kształtowanie myślenia i umiejętności patrzenia głębiej. Pomysły spod znaku visible thinking routine idealnie te potrzeby spełniają :-)  Porządkując własne materiały i przygotowując się powoli do Inspiracji 2020, na których będę miała okazję zaprezentować ideę i założenia visible thinking routine, opisałam te narzędzia, które z jednej strony podane są jako nadające do wykorzystania w edukacji zdalnej, z drugiej z których korzystałam bo świetnie wpisują się w edukację historyczną i regionalną. Przedstawione poniżej aktywności nadają się praktycznie na każdy poziom edukacyjny, oczywiście w wypadku młodszych uczniów na pewno będzie potrzebne wsparcie i współpraca dorosłych.  Odkrywanie codzienności w świecie wokół nas w domu i dworze Krok pierwszy. Odkrywanie ukrytej codzienności   Wybierz się na spacer ...

TOP 2017/2018 czyli dwa pomysły na google maps w szkole

 Jestem od dawna fanką darmowych rozwiązań google. Nie wyobrażam sobie życia zwłaszcza bez mapy. Chętnie z niej korzystam na co dzień chętnie wykorzystują ją też w projektach edukacyjnych i pracy grupowej. Oto dwa przykłady wykorzystania   przeze mnie tego narzędzia w zeszłym roku szkolnym. Pomysł na aktywne zwiedzanie miasta.   Dla mnie najlepszy pomysł na dużą grupę uczniów w mieście, w sytuacji kiedy tradycyjne "oprowadzanie" kończy się szybkim rozproszeniem   i tradycyjnym widokiem, w którym przewodnik otoczony jest grupką 5 osób a reszta znajduje sobie szybko inne zajęcia.   Zadanie jest proste uczniowie podzieleni na grupy mają za zadanie sfotografowanie i opisanie konkretnych miejsc, a potem umieszczenie punktu zdjęcia i opisu na mapie. Potrzeba tutaj własnego telefonu z dostępem doi internetu i aplikacji mapy google. Nic prostszego? Niestety przed tego typu aktywnością polecam zrobienie lekcji na temat funkcjonalności mapy google. Większość ...

Photovoice czyli fotografia daje głos

Dzisiaj miałam okazję brać udział w konferencji podsumowującej projekt badawczy http://inkla.pl/ o tyle ciekawy, że był przeprowadzana przy współudziale uczniów ( badania partycypacyjne) którzy sami prowadzili wywiady i obserwacje we własnych szkołach. Mnie osobiście najbardziej zainteresował sposób prezentacji wyników za pomocą tak zwanego photovoice - metody badań jakościowych wykorzystującej fotografię :-) Pomysł, aby pokazać reflekcje i wyniki badań za pomocą  zdjęć uważam, za bardzo udany. Na konferencji uczennice szkół średnich ze Śląska napierw omówiły zagadnienie, a potem zaprosiły na wystawę swoich prac fotograficznych. Na pewno wielkim plusem było wsparcie ze strony Uniwersytetu SWPS, który wsprał projekt nie tylko merytorycznie, ale również finansowo  ( profesjonalny katalog, oprawa marketingowa, strona internetowa projektu) Metoda badań za pomocą fotografii tak zwany photovoice wydaje mi się ciekawy i do powtórzenia w lokalnych szkolnych warunkach. Zamiast ...