2020 rok i jak widać 2021 daje nam wszystkim równo w kość. Większość z nas ma obawy związane z pandemią, dla mnie ważniejszym problemem jest tykający zegar zmian klimatycznych. Temat ten jest coraz intensywniej obecny na naszym podwórku edukacyjnym, co niezmiernie mnie cieszy. Świetne materiały dla uczniów i nauczycieli przygotowała Polska Akcja Humanitarna, edukacja klimatyczna jest też obecna w projektach CEO, ostatnio można za darmo pobrać obszerny i kompleksowy podręcznik akademicki "ABC dla klimatu". Teraz chciałabym podzielić się kolejnym ważnym zasobem spod znaku otwartych zasobów edukacyjnych
Od dawna chciałam zaangażować się w działania SpołEdu czyli spółdzielni otwartej edukacyjnej działającej w ramach Centrum Cyfrowego. Wspaniałe zasoby stworzone przez nauczycieli pasjonatów do lekcji wychowawczych służą mi na codzień, dlatego ucieszyło mnie bardzo to, że kolejna edycja spółdzielni będzie związana z edukacją klimatyczną. Od razu zgłosiłam się do działania.
W ramach wielomiesięcznej współpracy projektowej pod opieką mentorów, w trzech zespołach tworzyliśmy różnorodne materiały oparte o dostępne i otwarte zasoby, a przy okazji sami intensywnie zagłębialiśmy tematykę związaną ze zmianami klimatycznymi. Zgodnie z ideą propagowaną przez Centrum Cyfrowe zależało nam aby nasze dzieła spełniały zasadę 5R, według założeń Davida Wiley’a. Otwarte zasoby są naprawdę otwarte gdy:
Reuse dają możliwość ponownego wykorzystania
Remix - pozwalają na łączenia i modyfikacje różnych takich zasobów
Redistribute - zezwalają na "redystrybucji" czyli dalsze udostępnianie
Retain - pozwalają na tworzenie kolejnych zasobów i ich przekazywanie
Zespoły wypracowały bardzo różnorodne i "wielofunkcyjne" materiały. W skład zasobów "SpołEd dla klimatu" wchodzi między innymi innowacja pedagogiczna, która ma pomóc jak najsilniej zaangażować społeczność szkolną od najmłodszych lat w działania na rzecz klimatu, zestaw całościowo opracowanych scenariuszy wraz z obudową dydaktyczną, którego celem jest kształtowanie odpowiedzialnej świadomości konsumenckiej oraz karty dla klimatu, które były pomysłem mojego zespołu projektowego.
Tworząc zestaw ponad 70 kart wizualnych wraz z otwartymi pytaniami, wyzwaniami i informacjami uzupełniającymi chcieliśmy przede wszystkim dać nauczycielom i nauczycielkom bogaty zasób materiałów, na każdy "klimatyczny" temat od antropocenu po węgiel kamienny, który będzie jak najbardziej uniwersalny i dostosowany do pracy na wszystkich przedmiotach szkolnych i na każdym szczeblu edukacyjnym. Przyświecała nam też wiara w to, że sami nauczyciele będą wiedzieli w jaki sposób chcą wykorzystywani nasze karty. Edytować, modyfikowali treści, powielać, wyświetlać, drukować. Wszystko po to aby jak najlepiej i najgłębiej "zanurzyć" się z uczniami w tematykę klimatyczną. Wierzę, że dociekanie i krytyczna refleksja powinna być podstawą działań edukacyjnych. Od pytań zaczyna się budowanie świadomości i zmiana postrzegania rzeczywistości, od zmiany postrzegania rzeczywistość rozpoczyna się działanie.
Mam nadzieję że te zasoby, w których powstanie włożyłam razem z zespołem wiele pracy i energii będą mogły być wykorzystywanie na lekcjach przedmiotowych, wychowawczych, Światowym Dniu Wody, Dniu Ziemi i przy wszelkich innych okazjach. Młodzi już działają, nam nauczycielom wystarczy się przyłączyć.
Materiały SpołEd znajdą Państwo pod linkiem:
https://spoledkurs.centrumcyfrowe.pl/zasoby/spoled-dla-klimatu/
Dodatkowo "Karty dla klimatu" razem ze sposobami ich wykorzystania będą ciągle żyły i tworzyły się w kolekcji Wakelet pod linkiem:
https://wakelet.com/@KARTY_Z_KLIMATEM
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom młodsze pokolenie zrozumie powagę perspektywy kryzysu klimatycznego... To już ostatni dzwonek na działanie.
OdpowiedzUsuńhttp://www.szkolasobolewo.pl/
Co ma być to będzie, nie przeceniajmy swoich możliwości ;)
OdpowiedzUsuńMyślę, ze warto zdecydować się na kurs agenta nieruchomości i faktycznie zacząć na poważnie działać w tym temacie.
OdpowiedzUsuńNie śpisz po nocach, martwiąc się, jak zdobyć pożyczkę? Skontaktuj się teraz z Waheed Finance Firm Agency przez e-mail: info@waheedfinance.com lub WhatsApp: +91 636 671 0014
OdpowiedzUsuń