Przejdź do głównej zawartości

Jedenaście rzeczy, za które kocham aplikację Book Creator

Czas wakacyjny był dla mnie momentem sprzątania w mojej skrzynce narzędziowej.  Z niektórymi ulubionymi aplikacjami przyszła pora się rozstać. Głównie za sprawą naturalnego, ekonomicznego procesu zamykania lub ograniczania opcji darmowej  ( niestety żyjemy w takim świecie edukacyjnym, w którym nie mogę liczyć na wsparcie instytucjonalne w tym zakresie) a czasami to była kwestia poszukiwania nowych, rozwiązań metodycznych. Jak już umiesz przybijać gwoździe, zaczynasz szukać takich młotków, które lepiej będą pasowały Ci w dłoni, będą precyzyjniejsze, albo po prostu ładniejsze. Design ma znaczenie ;-)  
Gdybym miała wybrać jedną aplikację, która sprawdzała mi się w ostatnich miesiącach najlepiej i dała mnie i moim uczniom różnorodne możliwości działania i tworzenia wybrałabym na pewno aplikację Book Creator.  Czyli chmurową aplikację pozwalającą na tworzenie e-książek  Dlaczego ? 
Krótko i konkretnie w jedenastu punktach.


Przykłady stron utworzonych dla uczniów w programie Book Creator 

  1.  Jest łatwa i intuicyjna w obsłudze.  Ma prosty panel graficzny, nie rozbudowany ponad miarę, dający uczniom możliwość tworzenie ładnych książek oraz gotowych grafik komiksowych. Panel można szybko opanować mając 10 lat jak i 20 ;-) 
  2.  Jest naprawdę intermedialna :-) Możesz w niej pisać, malować, rysować, wykorzystywać autokszałty z aplikacji autodraw, załączać narrację dźwiękową, filmy, a nawet nagrać bezpośrednio "videoselfie" z komputera. Nie wspomnę o załączaniu map  bezpośrednio z google maps 
  3. Pisanie głosem. Każdy tekst można wprowadzić w tradycyjnych sposób, albo go podyktować.
  4. Ma rozbudowany czytnik immersyjny. Dzieci mogą nie tylko nagrać książkę, ale też ją posłuchać w dostosowanym do nich tempie. Po polsku książkę czyta Zosia ;-)  można wybrać też inne języki. 
  5. Fantastycznie nadaje się do pracy grupowej i projektowej. Każdą książkę może współtworzyć wiele osób, dzielić się pracą nad konkretnymi stronami i rozdziałami. W czasie pandemii konta użytkowników zostały czasowo "upgradowane" i współpraca przy tworzeniu e-książki mogła odbywać się w czasie rzeczywistym :-) 
  6. Nauczyciel posiadający konto na Book Creator może stworzyć bibliotekę dla swoich uczniów, udostępniać książki pojedynczym osobom lub zespołom projektowym. Może mieć do nich dostęp i kontrolować na bieżąco postępy pracy.
  7. Użytkownicy mają dostęp do bogatego zasobu gotowych książek i inspiracji stworzonych przez innych nauczycieli. 
  8. Nauczyciel może tworzyć szablony, gotowe książki lub pojedyncze strony i umieszczać je w książkach uczniów, kopiować je do wielu książek i bibliotek.
  9. Każdą książkę można opublikować w sieci lub ściągnąć na komputer do formatu ebooka, ale też do formatu pdf co pozwala ją wydrukować. Może to być gotowa, skończona książka, ale też taka którą trzeba będzie jeszcze ręcznie dokończyć :-) 
  10. Dla korzystających z aplikacji nauczycieli i nauczycielek jej twórcy przygotowali dwustopniowy program certyfikowanego autora. To prostu i darmowy kurs online, na którym krok po kroku można poznać możliwości i zastosowanie aplikacji. Dla chcących więcej ( większa ilość książek, możliwość współpracy online w czasie rzeczywistym) można starać się o zdobycie odznaki ambasadora Book Creator.
  11. A na końcu to co mnie najbardziej ostatnio ucieszyło :-) Book Creator jest partnerem programu Microsoft Education, więc jeśli udało się Wam zostać Microsoft Innovative Educator Expert, albo planujecie aplikować w przyszłym roku to warto! Każdy MIEE może poprosić o upgradowanie konta Book Creator! i możliwość zarządzania 3 bibliotekami i 180 książkami. Dla mnie był to najlepszy edukacyjny prezent, które się nie spodziewałam :-)
Dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować wykorzystania Book Creatora odsyłam do mojego tutorialu, który nagrałam dla rozpoczynających pracę z aplikacją, aby pokazać jakie ma możliwości oraz oczywiście do programu certyfikowanego autora :-) Polecam także tutoriale nagrywane przez Panią Katarzynę Góralczyk na you tube, w których pokazuje jak tworzyć zeszyty interaktywne w aplikacji Book Creator :-)








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SpołEd dla klimatu. Uniwersalne materiały dla edukacji klimatycznej

 2020 rok i jak widać 2021 daje nam wszystkim równo w kość. Większość z nas ma obawy związane z pandemią, dla mnie ważniejszym problemem jest tykający zegar zmian klimatycznych. Temat ten jest coraz intensywniej obecny na naszym podwórku edukacyjnym, co niezmiernie mnie cieszy. Świetne materiały dla uczniów i nauczycieli przygotowała Polska Akcja Humanitarna, edukacja klimatyczna jest też obecna w projektach CEO, ostatnio można za darmo pobrać obszerny i kompleksowy podręcznik akademicki "ABC dla klimatu". Teraz chciałabym podzielić się kolejnym ważnym zasobem spod znaku otwartych zasobów edukacyjnych  Od dawna chciałam zaangażować się w działania SpołEdu czyli spółdzielni otwartej edukacyjnej działającej w ramach Centrum Cyfrowego. Wspaniałe zasoby stworzone przez nauczycieli pasjonatów do lekcji wychowawczych służą mi na codzień, dlatego ucieszyło mnie bardzo to, że kolejna edycja spółdzielni będzie związana z edukacją klimatyczną. Od razu zgłosiłam się do działania.  W...

Visible Thinking Routine. Kilka pomysłów na zajęcia o historii i regionie z edukacją zdalną w tle.

Rutyny myślowe według harvardskiego Projektu ZERO ciągle dostarczają mi mnóstwo inspiracji do działania i tworzenia kreatywnych zadań dla uczniów. Cel podstawowy dla mnie to kształtowanie myślenia i umiejętności patrzenia głębiej. Pomysły spod znaku visible thinking routine idealnie te potrzeby spełniają :-)  Porządkując własne materiały i przygotowując się powoli do Inspiracji 2020, na których będę miała okazję zaprezentować ideę i założenia visible thinking routine, opisałam te narzędzia, które z jednej strony podane są jako nadające do wykorzystania w edukacji zdalnej, z drugiej z których korzystałam bo świetnie wpisują się w edukację historyczną i regionalną. Przedstawione poniżej aktywności nadają się praktycznie na każdy poziom edukacyjny, oczywiście w wypadku młodszych uczniów na pewno będzie potrzebne wsparcie i współpraca dorosłych.  Odkrywanie codzienności w świecie wokół nas w domu i dworze Krok pierwszy. Odkrywanie ukrytej codzienności   Wybierz się na spacer ...

TOP 2017/2018 czyli dwa pomysły na google maps w szkole

 Jestem od dawna fanką darmowych rozwiązań google. Nie wyobrażam sobie życia zwłaszcza bez mapy. Chętnie z niej korzystam na co dzień chętnie wykorzystują ją też w projektach edukacyjnych i pracy grupowej. Oto dwa przykłady wykorzystania   przeze mnie tego narzędzia w zeszłym roku szkolnym. Pomysł na aktywne zwiedzanie miasta.   Dla mnie najlepszy pomysł na dużą grupę uczniów w mieście, w sytuacji kiedy tradycyjne "oprowadzanie" kończy się szybkim rozproszeniem   i tradycyjnym widokiem, w którym przewodnik otoczony jest grupką 5 osób a reszta znajduje sobie szybko inne zajęcia.   Zadanie jest proste uczniowie podzieleni na grupy mają za zadanie sfotografowanie i opisanie konkretnych miejsc, a potem umieszczenie punktu zdjęcia i opisu na mapie. Potrzeba tutaj własnego telefonu z dostępem doi internetu i aplikacji mapy google. Nic prostszego? Niestety przed tego typu aktywnością polecam zrobienie lekcji na temat funkcjonalności mapy google. Większość ...